Pożyczka w ramach tarczy finansowej - księgowanie otrzymanej subwencji
Ministerstwo Finansów wskazało oficjalne stanowisko w sprawie subwencji tj. pożyczki od PFR w ramach tarczy finansowej. Otrzymana pożyczka w ramach tarczy finansowej określana jest jako subwencja finansowa natomiast należy to traktować jako pożyczkę dla przedsiębiorcy. Ustanowione stanowisko MF:
- pożyczka nie stanowi przychodu do opodatkowania,
- koszty finansowane tą pożyczką mogą stanowić koszt podatkowy z zastrzeżeniem spełnienia definicji kosztu uzyskania przychodu określonego w art. 22 ustawy o PIT.
- umorzenie pożyczki będzie stanowić przychód podatkowy ze względu na przysporzenie przedsiębiorcy, jednakże MF analizuje z PFR czy w 2021 roku nie zwolnić w części umorzenie z opodatkowania.
- zwrócona pożyczka nie stanowi kosztu uzyskania przychodu analogicznie jak raty kredytu.
Pożyczka w ramach tarczy finansowej - jak zaksięgować wydatki finansowane?
Wydatki, które zostały sfinansowane z pożyczki udzielonej w ramach Tarczy Finansowej mogą zostać ujęte do kosztów uzyskania przychodów na zasadach ogólnych. Czyli jeśli spełniają one przesłanki wynikające z ustaw podatkowych - kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT.
Księgowanie wydatków w systemie wfirma.pl odbywa się schematem: WYDATKI » KSIĘGOWANIE » DODAJ » FAKTURA VAT/FAKTURA (BEZ VAT), gdzie należy wybrać właściwy rodzaj wydatku i uzupełnić dane zgodnie z dokumentem zakupu. Aby wydatek prawidłowo ujął się w ewidencjach należy w pozycji:
- DATA WYSTAWIENIA - wskazać datę wystawienia z dokumentu zakupu (dla poprawności JPK_VAT),
- DATA KSIĘGOWANIA DO KPIR - zwykle data wystawienia. Można wskazać dowolną datę do końca roku podatkowego tj. 31 grudnia, w przypadku gdy okres w którym faktura została wystawiona został zamknięty. Wyjątek stanowi zakup towarów i materiałów one powinny być ujęte co do zasady w dacie wystawienia faktury.
- DATA KSIĘGOWANIA DO VAT - data odbioru faktury lub data jednego z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych (miesięcy lub kwartałów w zależności od formy rozliczenia).
Tak zaksięgowana faktura trafi do odpowiedniej kolumny KPIR w dacie DATA KSIĘGOWANIA DO KPIR i do rejestru VAT zakupu w dacie DATA KSIĘGOWANIA DO VAT.
Więcej w tym temacie w artykule pomocy: Księgowanie wydatków.
Umorzenie pożyczki - księgowanie
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami umorzona pożyczka stanowi przychód do opodatkowania. W związku z czym umorzenie pożyczki udzielonej w ramach Tarczy Finansowej stanowi przysporzenie dla przedsiębiorcy, więc w dacie decyzji o umorzeniu powstanie zobowiązanie podatkowe.
- DATA WYSTAWIENIA - data otrzymania decyzji o umorzeniu pożyczki,
- SCHEMAT KSIĘGOWY - “Pozostałe przychody”,
- SERIA - domyślna lub inna zdefiniowana przez użytkownika,
- METODA PŁATNOŚCI - przelew (podatkowo nie ma ona wpływu na rozliczenie),
- NAZWA PRZYCHODU - Umorzenie pożyczki od PFR na podstawie decyzji z dnia …
- RAZEM - wartość umorzona przez PFR.
Dodatkowo w przypadku umorzenia pożyczki u ryczałtowców jako stawkę ryczałtu należy wybrać 3%.
Tak wystawiony dowód wewnętrzny ujęty zostanie w kolumnie 8 “Pozostałe przychody” KPIR lub Ewidencji przychodów pod stawką ryczałtu 3%.