0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Minimalne wynagrodzenie - jak wprowadzić je w systemie?

Wielkość tekstu:

Jak wprowadzić do systemu umowę o pracę, gdzie stawką będzie minimalne wynagrodzenie, tak aby po jego zmianie nie było potrzeby aneksowania umowy? Czy system wFirma.pl daje taką możliwość?

Pracownik zgodnie z przepisami prawa pracy powinien mieć zagwarantowane minimalne wynagrodzenie za pracę. Wynagrodzenie to, jak pokazują ostatnie lata, ma tendencję wzrostową. Z roku na rok płaca minimalna wzrasta średnio o kilkaset złotych.

Tego typu zmiany mogą być uciążliwe dla pracodawców, nie tylko z powodu zwiększonych kosztów zatrudnienia, ale także z powodu konieczności zmian zapisów w umowach. Żeby uniknąć tworzenia dodatkowych dokumentów, system wFirma.pl daje możliwość wprowadzenia zapisu, że pracownik będzie otrzymywał za swoją pracę gwarantowane minimalne wynagrodzenie, a nie określone konkretną kwotą.

Minimalne wynagrodzenie w umowie

W celu wprowadzenia umowy o pracę z określonym minimalnym wynagrodzeniem do systemu, należy w pierwszej kolejności wprowadzić pracownika do systemu poprzez KADRY » PRACOWNICY » DODAJ PRACOWNIKA. Następnie należy stworzyć odpowiednią umowę o pracę z poziomu zakładki KADRY » UMOWY » DODAJ » UMOWA O PRACĘ

Minimalne wynagrodzenie dodawanie umowy

W zakładce Podstawowe informacje należy uzupełnić podstawowe paramtery umowy, w tym określić rodzaj wynagrodzenia. Użytkownik, który chce żeby jego pracownik otrzymywał płacę minimalną niezależnie od jej wysokości powinien wybrać opcję MINIMALNE. W systemie zostanie w kwocie brutto przyjęte aktualne minimalne wynagrodzenie obowiązujące w roku, w którym została rozpoczęta umowa o pracę.

minimalne wynagrodzenie w umowie

Z roku na rok, system automatycznie będzie przypisywał nową, aktualne kwotę wynagrodzenia minimalnego do danej umowy.

Wynagrodzenie minimalne w 2020 roku wynosi 2 600 zł. Zmiana tej wartości nastąpi z dniem 1 stycznia 2021 roku na 2 800 zł.

Minimalne wynagrodzenie - treść umowy o pracę

Kwota minimalnego wynagrodzenia zostanie przypisana automatycznie do wymiaru czasu pracy danego pracownika w proporcjonalnej wysokości. Na wydruku umowy KADRY » UMOWY » DRUKUJ w pozycji wynagrodzenie brutto będzie napisane słownie “wynagrodzenie minimalne”. 

Minimalne wynagrodzenie drukowanie

minimalne wynagrodzenie na umowie

 

W związku z tym pracodawca nie będzie musiał wraz z początkiem nowego roku zmieniać kwoty wynagrodzenia minimalnego w umowie o pracę tworząc aneks do umowy.

Podsumowując, w przypadku, gdy pracodawca wystawi pracownikowi umowę ze słownie określoną stawką wynagrodzenia “minimalne”, to w przypadku tworzenia listy płac w następnych latach system będzie uwzględniał aktualne minimalne wynagrodzenie obowiązujące w danym roku bez konieczności ręcznego zmieniania umowy.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów