0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Faktura z odwrotnym obciążeniem w sprzedaży usług budowlanych

Wielkość tekstu:

Wskazany w poniższym artykule schemat wystawiania faktury z odwrotnym obciążeniem obejmuje sprzedaż towarów bądź usług do 31 października 2019 r. Od 1 listopada 2019 r. towary i usługi z załącznika nr 11 i 14 ustawy o VAT zostały połączone w jednym załączniku nr 15 ustawy o VAT, natomiast mechanizm odwrotnego obciążenia został zastąpiony obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności, o czym więcej w artykule: Obowiązkowy split payment - od listopada 2019? Jak się przygotować?

Obowiązujący od 1 listopada 2019 r. schemat wystawiania faktury w takim przypadku został opisany w artykule: Faktura z adnotacją mechanizm podzielonej płatności - jak wystawić?

Faktura z odwrotnym obciążeniem w sprzedaży usług budowlanych - jak wystawić w systemie?

Fakturę z odwrotnym obciążeniem w sprzedaży usług budowlanych można wystawić z zakładki PRZYCHODY » SPRZEDAŻ » WYSTAW » FAKTURĘ. W wyświetlonym oknie należy uzupełnić dane i przejść do zakładki KSIĘGOWE. Następnie w polu SCHEMAT KSIĘGOWY wybrać opcję USŁUGI BUDOWLANE - ODWROTNE OBCIĄŻENIE.

Faktura z odwrotnym obciążeniem w sprzedaży usług budowlanych - jak wystawić?

Wybierając ten schemat księgowy w polu STAWKA pojawi się automatycznie opcja VAT ROZLICZA NABYWCA.

Do jakiego rejestru trafia faktura z odwrotnym obciążeniem w sprzedaży usług budowlanych?

Faktura z odwrotnym obciążeniem w sprzedaży usług budowlanych zostanie ujęta w kolumnie 7 KPiR - Wartość sprzed. towarów i usług lub Ewidencji Przychodów (pod odpowiednią stawką ryczałtu) z datą sprzedaży, a do Rejestru VAT zgodnie ze szczególnym momentem powstania obowiązku podatkowego dla usług budowlanych świadczonych na rzecz innych firm.

Dodatkowo na wygenerowanej i wydrukowanej fakturze pojawi się informacja adnotacja "odwrotne obciążenie".

W sytuacji gdy klient biura świadczy usługi objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia na rzecz polskiego kontrahenta należy złożyć informację podsumowującą VAT-27 (dokonuje tego Opiekun firmy lub Szef biura, przedsiębiorca nie ma dostępu to tej funkcji), o czym więcej w artykule pomocy: Informacja VAT-27 klienta.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów