Od 2021 roku wszystkie podmioty zatrudniające są objęte obowiązkiem wdrożenia PPK w firmie. Do programu tego mogę przystąpić zarówno osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę jak i na podstawie umów cywilnoprawnych pod warunkiem, że podlegają ubezpieczeniom emerytalno-rentowym. Poniżej instrukcja jak naliczać PPK zleceniobiorców.
Przystąpienie do PPK
Po włączeniu modułu PPK (USTAWIENIA » INNE » KADRY » PPK “włącz Pracownicze Plany Kapitałowe”) można oznaczyć osoby, które przystąpiły do programu. W tym celu należy przejść do dodać KADRY » PRACOWNICY » Szczegóły pracownika » PPK » DODAJ »PRZYSTĄPIENIE DO PPK.
W tym miejscu można określić wg jakich stawek będą naliczane wpłaty do PPK. Dzięki wprowadzeniu przystąpienia oraz odpowiednich stawek podczas wyliczania wynagrodzenia.
PPK zleceniobiorców w liście płac na na rachunkach
Dodając w systemie listę płac dla zleceniobiorcy w KADRY » LISTY PŁAC » ZBIORCZE » DODAJ LISTĘ PŁAC »LISTA PŁAC (UMOWY ZLECENIE) automatycznie zostanie naliczona na na niej wpłata na PPK. Oprócz podstawowych wpłat w liście płac będzie wykazany również dodatkowy przychód, który powstaje w związku z finansowaniem składek na PPK zleceniobiorców przez zleceniodawcę.
Dane te zostaną również przeniesione na wygenerowany rachunek zarówno ten, który powstał na podstawie listy plac jak i ten generowany bezpośrednio z zakładki KADRY » RACHUNKI » DODAJ RACHUNEK.
PPK zleceniobiorcy na kartotece dochodowej i PIT-11
W związku z tym, że kartoteka dochodowa tworzona jest głównie na cele generowania zeznań PIT-11 dla pracowników, dlatego w tym dokumencie wykazane jest odrębnie pole przychodem z PPK podlegającym opodatkowaniu.
Wartość przychodu z PPK zleceniobiorcy ujmowana jest także bezpośrednio w PIT-11.
Wyliczanie wpłat na PPK zleceniobiorców, zgłoszonego do tego programu jest bardzo ważną kwestią. W systemie wFirma.pl wyliczenia te są automatyczne i użytkownik nie musi samodzielnie pilnować tej kwestii.