Podatnik może dokonać importu towarów handlowych od kontrahenta spoza UE. W zależności od miejsca dokonanej odprawy wyróżnia się dwa sposoby ujęcia księgowania tego typu transakcji w systemie na gruncie VAT.
Import towarów od kontrahenta spoza UE - księgowanie faktury w kosztach
Aby ująć w systemie fakturę zakupu towarów od kontrahenta spoza UE należy przejść do zakładki: WYDATKI » KSIĘGOWANIE » DODAJ » FAKTURA (BEZ VAT), gdzie w oknie które się otworzy należy uzupełnić dane kontrahenta zgodnie z fakturą (zamiast NIP wybieramy INNY lub jeśli kontrahent nie posiada identyfikatora podatkowego BRAK).
Następnie wskazujemy jako rodzaj wydatku:
ZAKUP TOW. HANDLOWYCH ORAZ MATERIAŁÓW PODST. (w przypadku uproszczonej księgowości),
ZAKUP TOW. HANDLOWYCH ORAZ MATERIAŁÓW PODST. » ZAKUP TOWARÓW HANDLOWYCH (w przypadku pełnej księgowości).
W polu RAZEM należy wprowadzić w walucie obcej wartość z faktury.
Aby faktura została przeliczona automatycznie na PLN konieczne jest przejście do podzakładki ZAAWANSOWANE i wskazanie w polu WALUTA waluty, w której wystawiona jest faktura.
Po zapisaniu system automatycznie dokona przeliczenia wartości faktury na polskie złote, po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego wystawienie faktury. W przypadku uproszczonej księgowości na KPIR zapis trafi do kol. 10. Natomiast w przypadku pełnej księgowości system automatycznie dokona dekretacji zapisu (jeśli użytkownik korzysta ze wzorcowego planu kont).
Import towarów od kontrahenta spoza UE - księgowanie cła i akcyzy w kosztach
Cło z dokumentu SAD/PZC (jeśli zostało doliczone) należy zaksięgować za pomocą dowodu wewnętrznego poprzez: WYDATKI » KSIĘGOWANIE » DODAJ » DOWÓD WEWNĘTRZNY wybierając jako schemat księgowy: ZAKUP TOWARÓW HANDLOWYCH jeżeli przedmiotem importu są towary handlowe.
Import towarów od kontrahenta spoza UE - wpis na gruncie VAT, gdy ma miejsce odprawa w Polsce
Posiadany dokument celny SAD lub jego elektroniczny odpowiednik PZC z naliczonym podatkiem VAT ujmuje się schematem: EWIDENCJE » REJESTR VAT ZAKUPÓW » DODAJ WPIS. W oknie, które się pojawi należy uzupełnić dane dotyczące dostawcy - wprowadzamy dane kontrahenta spoza UE. W polu DATA WYSTAWIENIA i DATA KSIĘGOWANIA DO VAT należy wskazać datę otrzymania dokumentu celnego.
W kolejnym kroku należy w zakładce ZAAWANSOWANE należy zaznaczyć opcję IMPORT TOWARÓW.
Tak dokonany wpis pojawi się w rejestrze VAT zakupu z oznaczeniem “IMP”.
Import towarów od kontrahenta spoza UE - wpis na gruncie VAT, gdy ma miejsce odprawa w UE
W celu wykazania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, która występuje w przypadku odprawy celnej w UE, należy przejść do zakładki: EWIDENCJE » REJESTR VAT SPRZEDAŻY » DODAJ WPIS. W oknie, które się pojawi w polu WARTOŚĆ NETTO należy wprowadzić podstawę opodatkowania transakcji, na którą składa się:
wartość zakupionych towarów z faktury zakupu;
wartość cła z dokumentu PZC;
wartość transportu, opakowań czy ubezpieczenia, jeżeli została pobrana przez dostawcę towaru.
W kolejnym kroku w polu VAT należy wybrać stawkę VAT właściwą dla sprzedaży tego rodzaju towarów w Polsce.
W zakładce ZAAWANSOWANE należy zaznaczyć opcję WNT.
W sytuacji gdy możliwe jest odliczenie podatku VAT, wpisu analogicznie dokonuje się po stronie zakupu schematem: EWIDENCJE » REJESTR VAT ZAKUPÓW » DODAJ WPIS.
Tak wykazana transakcja zostanie ujęta w informacji podsumowującej VAT-UE.