Jak zaksięgować zwrot towarów handlowych na podstawie paragonu?

Klient dokonał zwrotu towaru, którego sprzedaż została zewidencjonowana przez kasę fiskalną. Jak prawidłowo to udokumentować i zaksięgować w systemie?

Wszelkiego rodzaju zwroty towarów, których sprzedaż została zewidencjonowana na kasie fiskalnej, należy wprowadzać w zeszycie zwrotów. Wpisujemy w nim przede wszystkim datę sprzedaży, numer paragonu, nazwę zwróconego towaru, jego wartość oraz datę i wartość zwrotu. Do zeszytu wpinamy wszystkie paragony, na podstawie których przedsiębiorca przyjął zwrócony przez klienta towar.

Dodatkowo należy sporządzić protokół przyjęcia zwrotu towaru lub reklamacji towaru lub usługi, podpisany przez sprzedawcę i nabywcę.

Sam zwrot księgujemy na podstawie paragonu przez zakładkę: PRZYCHODY » INNE PRZYCHODY » DODAJ INNY PRZYCHÓD » SPRZEDAŻ. Wartość zwróconego towaru poprzedzamy znakiem minus, zaznaczając okienko BRAK KONTRAHENTA, natomiast w opisie nanosimy informację, że jest to zwrot sprzedanych towarów.

zwrot do paragonu

W przypadku korzystania z modułu Magazynu zwrot towaru należy przyjąć na stan magazynowy poprzez MAGAZYN » PRZYJĘCIE » NA PODSTAWIE PZ.