0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Środki ochrony danych osobowych w biurze rachunkowym

Wielkość tekstu:

RODO wprowadza przykładowe zabezpieczenia danych osobowych jednak nie mówi wprost jakie środki ochrony danych osobowych przedsiębiorcy powinni stosować. Jednym ze środków bezpieczeństwa ochrony danych osobowych w biurze rachunkowym jest stały monitoring procesów w firmie, w których biorą udział dane osobowe osób fizycznych.

Uproszczona analiza ryzyka ochrony danych dla biur rachunkowych

Biura rachunkowe powinny co najmniej raz w roku powinny przeprowadzić uproszczoną analizę ryzyka zestawiając informacje:

  • jakie dane osobowe przetwarzane są w biurze

  • jak wykorzystujemy dane - w jakim celu i w jakim zakresie

  • czy nie posiadamy zbyt dużo danych, których nie wykorzystujemy do żadnej czynności związanej z prowadzeniem biura rachunkowego

  • czy przesyłamy dane osobowe innym podmiotom - jakim i w jakim celu

  • które dane są najbardziej cenne z punktu widzenia biura rachunkowego oraz wyciek których danych osobowych mógłby spowodować największe niechciane skutki (ingerencja w godność i prawa osoby fizycznej)

  • jakie wdrożono zabezpieczenia i czy działają one poprawnie (zabezpieczeniem są np. umowy powierzenia danych osobowych z firmami, którym dane osobowe powierzamy (dostawcy programów księgowych, usług hostingowych); zahasłowanie dostępu do komputera i systemów informatycznych z których przedsiębiorca korzysta bezpiecznym hasłem; pilnowanie procedury wylogowywania się z systemów informatycznych, w których przetwarzane są dane osobowe)

  • czy coś jeszcze można zrobić by lepiej chronić dane.

Korzystanie z usług zewnętrznych podmiotów

W przypadku korzystania z usług zewnętrznych podmiotów takich jak np. wFirma dla biur rachunkowych czyli z systemu księgowo-kadrowego online należy zadbać o podpisanie umowy powierzenia danych osobowych. W takim przypadku bowiem część obowiązków związanych z przetwarzaniem danych osobowych wykonywał będzie podmiot przetwarzający np. backupy techniczne, zabezpieczenia infrastruktury technicznej.

System uprawnień i upoważnienia do przetwarzania danych osobowych

Firmy zatrudniające pracowników powinny ponadto zadbać o system uprawnień - czyli upoważnienia do przetwarzania danych osobowych oraz wewnętrzne szkolenia czyli nic innego jak uświadomienie osób o tym że w codziennej pracy powinny dbać o ochronę danych.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów