W dobie zmian podatkowych bardziej korzystne mogą okazać się inne formy opodatkowania, więc warto wiedzieć w jaki sposób powinna być dokonywana zmiana forma opodatkowania. W związku z tym opisujemy jak przebiega zmiana formy opodatkowania w wfirma.pl!
Przedsiębiorca do wyboru ma jedną z czterech form opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej:
na zasadach ogólnych według skali podatkowej: podatek wynosi 17% i 32% od nadwyżki powyżej 120.000 zł (od 2022 roku).
podatkiem liniowym: podatek wynosi 19% niezależnie od wysokości dochodu;,
w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych: wysokość podatku zależy od wybranej stawki ryczałtu 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 12%, 12,5%, 14% 15% oraz 17%,
w formie karty podatkowej: wysokość podatku ustalana jest odgórnie i zależy od rodzaj wykonywanych usług, wielkość zatrudnienia, liczby ludności, miejscowości w której działalność jest prowadzona oraz rozmiaru prowadzonej działalności (po wejściu w życie Nowego Ładu nie będzie możliwości wyboru lub zmiany formy opodatkowania na kartę podatkową).
Zmiana formy opodatkowania jest możliwa najczęściej wyłącznie na przełomie roku podatkowego. Zgodnie z zasadami ogólnymi przyjętą metodę rozliczania podatku stosuje się konsekwentnie przez cały rok. Od tej reguły są jednak wyjątki np.:
utrata prawa do rozliczania ryczałtem
utrata prawa do rozliczania podatkiem liniowym.
Zmianę formy opodatkowania należy zgłosić na druku CEIDG-1 w formie aktualizacji w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po tym w którym osiągnięto pierwszy przychód podatkowy w roku w którym ma nastąpić zmiana lub do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu roku podatkowego. Najczęściej zatem graniczną datą będzie 20 luty.
Przykład 1.
Pan Jan prowadził działalność w 2021 roku na zasadach ogólnych. W związku z wejściem przepisów o Nowym Ładzie postanowił o zmianie formy opodatkowania w 2022 roku. Pierwszą fakturę sprzedaży w 2022 roku Pan Jan wystawił 15 stycznia 2022 roku. Do kiedy musi zgłosić ostatecznie zmianę formy opodatkowania? Pan Jan powinien zaktualizować formularz CEIDG-1 do 20 lutego 2022 roku.
Przykład 2.
Pan Jan prowadził działalność w 2021 roku na zasadach ogólnych. W związku z wejściem przepisów o Nowym Ładzie postanowił o zmianie formy opodatkowania w 2022 roku. Pierwszą fakturę sprzedaży w 2022 roku Pan Jan wystawił 21 lutego 2022 roku. Do kiedy musi zgłosić ostatecznie zmianę formy opodatkowania? Pan Jan powinien zaktualizować formularz CEIDG-1 do 20 marca 2022 roku.
Wyjątkiem od tych zasad będzie wybór karty podatkowej lub rezygnacja z kart podatkowej - termin zgłoszenia to 20 stycznia.
Zmianę formy opodatkowania w systemie wfirma.pl należy oznaczyć dopiero po wyliczeniu zaliczki na podatek dochodowy z ostatniego okresu rozliczeniowego - najczęściej odpowiednio grudzień lub IV kwartał w zależności od wybranej formy rozliczeń - który powinien być rozliczony w poprzedniej formie opodatkowania i przed zaksięgowaniem pierwszego przychodu wg nowej formy opodatkowania.
Oznaczenia zmian dokonuje się w zakładce: USTAWIENIA » PODATKI » PODATEK DOCHODOWY w pozycji:
rodzaj ewidencji - wybieramy KPIR lub ryczałt,
forma opodatkowania (jeśli jako rodzaj ewidencji wybrana jest KPiR) - wybieramy zasady ogólne lub podatek liniowy.
Nie. Mimo zmiany formy opodatkowania system na podstawie zaliczek zapamiętuje wybraną za poprzedni rok formę opodatkowania i pozwala w niej dokonać złożenia zeznania rocznego w systemie.