W dobie zmian podatkowych bardziej korzystne mogą okazać się inne formy opodatkowania, więc warto wiedzieć w jaki sposób powinna być dokonywana zmiana forma opodatkowania. W związku z tym opisujemy jak przebiega zmiana formy opodatkowania w wfirma.pl!
Formy opodatkowania w jednoosobowej działalności gospodarczej
Przedsiębiorca do wyboru ma jedną z czterech form opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej:
na zasadach ogólnych według skali podatkowej: podatek wynosi 12% i 32% od nadwyżki powyżej 120.000 zł (od 2022 roku).
podatkiem liniowym: podatek wynosi 19% niezależnie od wysokości dochodu;,
w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych: wysokość podatku zależy od wybranej stawki ryczałtu 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 12%, 12,5%, 14%, 15% oraz 17%,
w formie karty podatkowej: wysokość podatku ustalana jest odgórnie i zależy od rodzaj wykonywanych usług, wielkość zatrudnienia, liczby ludności, miejscowości w której działalność jest prowadzona oraz rozmiaru prowadzonej działalności (od 2022 roku nie ma możliwości wyboru lub zmiany formy opodatkowania na kartę podatkową - można ją tylko kontynuować).
Kasowy PIT
Nową formą opodatkowania, którą wprowadził ustawodawca jest kasowy PIT, który obowiązuje od 01.01.2025. Wybór tej metody jest dobrowolny.
Z metody kasowej rozliczenia PIT mogą skorzystać przedsiębiorcy prowadzący samodzielnie jednoosobową działalność gospodarczą. Dodatkowo muszą być spełnione poniższe warunki:
działalność opodatkowana jest według skali podatkowej, podatkiem liniowym, na zasadach IP BOX, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych
przychody z działalności w roku poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczyły kwoty 1 mln zł
nie mogą być prowadzone księgi rachunkowe
złożony został właściwemu naczelnikowi urzędowi skarbowemu pisemne oświadczenie o wyborze metody kasowej.
Zmiana formy opodatkowania w działalności?
Zmiana formy opodatkowania jest możliwa najczęściej wyłącznie na przełomie roku podatkowego. Zgodnie z zasadami ogólnymi przyjętą metodę rozliczania podatku stosuje się konsekwentnie przez cały rok. Od tej reguły są jednak wyjątki np.:
utrata prawa do rozliczania ryczałtem
utrata prawa do rozliczania podatkiem liniowym.
Jak i do kiedy zgłosić zmianę formy opodatkowania?
Zmianę formy opodatkowania należy zgłosić na druku CEIDG-1 w formie aktualizacji w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po tym w którym osiągnięto pierwszy przychód podatkowy w roku w którym ma nastąpić zmiana lub do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu roku podatkowego. Najczęściej zatem graniczną datą będzie 20 luty.
Przykład 1.
Pan Jan prowadził działalność w 2024 roku na zasadach ogólnych. W związku z wejściem przepisów o Nowym Ładzie postanowił o zmianie formy opodatkowania w 2025 roku. Pierwszą fakturę sprzedaży w 2025 roku Pan Jan wystawił 15 stycznia 2025 roku. Do kiedy musi zgłosić ostatecznie zmianę formy opodatkowania? Pan Jan powinien zaktualizować formularz CEIDG-1 do 20 lutego 2025 roku.
Przykład 2.
Pan Jan prowadził działalność w 2024 roku na zasadach ogólnych. W związku z wejściem przepisów o Nowym Ładzie postanowił o zmianie formy opodatkowania w 2025 roku. Pierwszą fakturę sprzedaży w 2025 roku Pan Jan wystawił 21 lutego 2025 roku. Do kiedy musi zgłosić ostatecznie zmianę formy opodatkowania? Pan Jan powinien zaktualizować formularz CEIDG-1 do 20 marca 2025 roku.
Jak zmienić formę opodatkowania w systemie wfirma.pl?
Zmianę formy opodatkowania w systemie wfirma.pl należy oznaczyć dopiero po wyliczeniu zaliczki na podatek dochodowy z ostatniego okresu rozliczeniowego - najczęściej odpowiednio grudzień lub IV kwartał w zależności od wybranej formy rozliczeń - który powinien być rozliczony w poprzedniej formie opodatkowania i przed zaksięgowaniem pierwszego przychodu wg nowej formy opodatkowania.
Oznaczenia zmian dokonuje się w zakładce: USTAWIENIA » PODATKI » PODATEK DOCHODOWY w pozycji:
RODZAJ EWIDENCJI - wybieramy Księga Przychodów i Rozchodów lub Ewidencja Przychodów (ryczałt),
FORMA OPODATKOWANIA (jeśli jako rodzaj ewidencji wybrana jest KPiR) - wybieramy Zasady ogólne lub Podatek liniowy.
- METODA KASOWA W PIT - dostępna jest jedynie dla jednoosobowych działalności gospodarczych prowadzących działalność w formie ryczałtu bądź KPiR
Faktury wystawione przed zmianą ustawień w systemie dokumentujące przychód z 2025 roku
W sytuacji, w której następuje zmiana formy opodatkowania a zostały już wystawione faktury dokumentujące przychód za dany rok przed zmianą ustawień w systemie, aby prawidłowo wypełnić obowiązki rozliczeniowe należy przeksięgować faktury do obowiązującej ewidencji:
- do KPiR, jeśli następuje zmiana opodatkowania z ryczałtu na zasady ogólne/ podatek liniowy lub
- do ewidencji przychodów, jeśli następuje zmiana opodatkowania z zasad ogólnych/ podatku liniowego na ryczałt.
W tym celu należy wykonać poniższe kroki:
- w USTAWIENIA » PODATKI » PODATEK DOCHODOWY należy mieć zaznaczoną formę opodatkowania, na podstawie której zostały wystawione faktury dokumentujące przychód z 2024 roku,
- w PRZYCHODY » SPRZEDAŻ należy zaznaczyć odrębnie daną fakturę i wybrać opcję MODYFIKUJ » MODYFIKUJ gdzie w podzakładce KSIĘGOWE wskazuje się skutek księgowy NIE KSIĘGUJ,
- (po wykonaniu kroku 2. dla wszystkich faktur) w USTAWIENIA » PODATKI » PODATEK DOCHODOWY należy zaznaczyć formę opodatkowania obowiązującą w 2025 roku,
- przychód na podstawie faktur księguje się poprzez PRZYCHODY » INNE PRZYCHODY » ZAKSIĘGOWANE » DODAJ INNY PRZYCHÓD » SPRZEDAŻ.
Deklaracja ZUS DRA wygenerowana przed zmianą formy opodatkowania w systemie
Jeśli przed zmianą ustawień w zakresie formy opodatkowania obowiązującej w 2025 roku została wygenerowana i wysłana deklaracja ZUS DRA, deklarację należy skorygować. W tym celu należy wykonać poniższe kroki:
- w USTAWIENIA » PODATKI » PODATEK DOCHODOWY powinna być zaznaczona forma opodatkowania obowiązująca w 2024 roku,
- w zakładce START » ZUS » DEKLARACJE ROZLICZENIOWE należy zaznaczyć daną deklarację ZUS DRA, wygenerowaną na złej formie opodatkowania, wybierając opcję DRUKUJ » DRUKUJ a następnie ponownie zaznaczyć deklarację i wybrać opcję POBIERZ UPO (błędnie złożoną deklarację wraz z UPO należy przechowywać w dokumentacji firmowej),
- po zapisaniu wydruku deklaracji i UPO należy zaznaczyć deklarację i wybrać opcję MODYFIKUJ » USUŃ,
- w USTAWIENIA » PODATKI » PODATEK DOCHODOWY wybrać formę opodatkowania obowiązującą w 2025 roku
- deklarację generuje się na nowo za pomocą opcji DODAJ DEKLARACJĘ, przy czym nie składa się tej deklaracji (ta deklaracja będzie miała oznaczenie 01 na liście deklaracji)
- następnie do tej deklaracji generuje się korektę za pomocą opcji DODAJ DEKLARACJĘ i ją składa się do ZUS (ta deklaracja będzie miała oznaczenie 02 na liście deklaracji).
Zaliczka na podatek dochodowy wygenerowana przed zmianą formy opodatkowania
Jeśli przed zmianą ustawień w zakresie formy opodatkowania obowiązującej w 2025 roku została wyliczona zaliczka na podatek dochodowy, zaliczkę należy przeliczyć. W tym celu należy wykonać poniższe kroki:
- w USTAWIENIA » PODATKI » PODATEK DOCHODOWY powinna być zaznaczona forma opodatkowania obowiązująca w 2024 roku,
- w START » PODATKI » PODATEK DOCHODOWY należy zaznaczyć zaliczkę na podatek dochodowy i wybrać opcję MODYFIKUJ » USUŃ (jeśli zaliczek jest kilka, należy je usuwać od ostatniej wyliczonej),
- zaliczkę należy wyliczyć na nowo za pomocą opcji WYLICZ PODATEK,
- jeśli zaliczka była rozliczona należy ją rozliczyć w dacie i kwocie faktycznej zapłaty, wówczas system wskaże ewentualną różnice do dopłaty/ nadpłatę.
Zmiana formy opodatkowania a faktury automatyczne
W przypadku gdy użytkownik dokonał zmiany formy opodatkowania ze skali podatkowej bądź podatku liniowego na ryczałt ewidencjonowany bądź w odwrotną stronę konieczne jest ponowne zdefiniowanie faktur automatycznych. W tym celu należy przejść do zakładki PRZYCHODY » AUTOMATYCZNE » FAKTURY, gdzie zaznaczamy utworzony schemat faktury automatycznej i korzystamy z opcji MODYFIKUJ » MODYFIKUJ. Następnie w oknie, które się pojawi:
- jeśli miała miejsce zmiana ze skali podatkowej / podatku liniowego na ryczałt - to po zmodyfikowaniu schematu przypisujemy stawkę ryczałtu i zapisujemy
- jeśli miała miejsce zmiana z ryczałtu na skalę podatkową / podatek liniowy - to po zmodyfikowaniu schematu po prostu go zapisujemy.
Dzięki powyższemu działaniu automat zadziała na zmienionej formie opodatkowania. Przy zmianach ze skali podatkowej na podatek liniowy bądź na odwrót modyfikacje nie są konieczne.
Czy zmiana formy opodatkowania nie wpłynie na zeznanie roczne za poprzedni rok w systemie?
Nie. Mimo zmiany formy opodatkowania system na podstawie zaliczek zapamiętuje wybraną za poprzedni rok formę opodatkowania i pozwala w niej dokonać złożenia zeznania rocznego w systemie.