Schemat składek ZUS i ustawienia w systemie

Każda osoba rozpoczynająca czy też już prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą zobowiązana jest do opłacania składek ZUS. Na to, w jakiej wysokości będą opłacane składki zależy od kilku czynników. System wFirma.pl daje możliwość wyboru odpowiedniego schematu składek ZUS aby odpowiednio przygotować deklarację rozliczeniową ZUS DRA.  Zobacz, jakie składki zobowiązani są płacić przedsiębiorcy i który schemat składek ZUS jest odpowiedni dla Ciebie.

Schemat składek ZUS

Przed wygenerowaniem pierwszej deklaracji ZUS DRA lub w przypadku zmian schematu podlegania składek ZUS i ich wysokości należy wprowadzić informacje te w zakładce USTAWIENIA » PODATKI » ZUS » OGÓLNE. W nowo otwartym oknie należy wybrać odpowiedni schemat składek ZUS, z uwzględnieniem przysługujących preferencji.

Schemat składek zus w ustawieniach systemu

Do wyboru są następujące schematy:

  • Duży ZUS - schemat uwzględniający składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i fundusz pracy. Składki społeczne opłacane są od podstawy stanowiącej 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Właściwym kodem tytułu ubezpieczenia jest tu 05 10 (lub 05 12 jeśli przysługuje prawo do renty z tyt. niezdolności do pracy).
  • 2 letni preferencyjny ZUS - obniżone składki ubezpieczenia społecznego naliczane od podstawy stanowiącej 30% wynagrodzenia minimalnego obowiązującego w danym roku kalendarzowym. Właściwym kodem będzie tu 05 70 (lub 05 72 jeśli przysługuje prawo do renty z tyt. niezdolności do pracy).
  • Mały ZUS Plus -schemat składek skierowany do przedsiębiorców objętych ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnym, których przychody w poprzednim roku nie przekroczyły 120 tys. i którzy korzystają z ulgi Mały ZUS Plus. Po wybraniu tego schematu należy w zakładce "Podstawa małego ZUS" uzupełnić dane w celu poprawnego wyliczenia podstawy składek. Właściwym kodem tytułu ubezpieczeń jest 05 90 (lub 05 12 jeśli przysługuje prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy). Schemat obowiązuje od 1 lutego 2020 roku.
  • Tylko zdrowotne - schemat dla osób mających prawo opłacać tylko ubezpieczenie zdrowotne. Chodzi tu o zbieg tytułów ubezpieczeń, czyli np. gdy przedsiębiorca jest zatrudniony na etacie. Osobom tym nie przysługuje żadna preferencja. Właściwy kod to 05 10 (lub 05 12 jeśli przysługuje prawo do renty z tyt. niezdolności do pracy)
  • Tylko zdrowotne - 6-miesięczna ulga na start - różnica w stosunku do poprzedniego schematu polega na tym, że osoby prowadzące działalność gospodarczą z ulgą na start są zarejestrowane w ZUS z kodem 05 40.
  • Tylko zdrowotne -2 letni preferencyjny ZUS - różnica w stosunku do poprzedniego schematu polega na tym, że osoby prowadzące działalność gospodarczą z ulgą dla nowych firm są zarejestrowane w ZUS z kodem 05 70 (lub 05 72 jeśli przysługuje prawo do renty z tyt. niezdolności do pracy).
  • Tylko zdrowotne - mały ZUS plus - schemat dla osób korzystających z ulgi Mały ZUS Plus, które mają prawo opłacać tylko ubezpieczenie zdrowotne. Schemat obowiązuje od 1 lutego 2020 roku. Właściwy kod ubezpieczenia to 05 90 (lub 05 92 jeśli przysługuje prawo do renty z tyt. niezdolności do pracy).
  • Brak składek - schemat dla osób, które nie muszą odprowadzać składek ZUS w Polsce, na przykład z powodu posiadania ubezpieczenia w KRUS lub za granicą naszego kraju.
  • Mały ZUS i Tylko zdrowotne - mały ZUS - te schematy obowiązywały do 31.01.2020 i aktualnie nie należy ich wybierać.

Schemat składek zus - wybór składek

W przypadku Zwykłego schematu składek, przedsiębiorca, który jest zobowiązany do płacenia składki na Fundusz Pracy, może ją tutaj wybrać.

Schemat składek zus a składki na FP

Stosując schemat Zwykły lub obejmujący 2-letnią ulgę dla nowych firm, w sytuacji gdy przedsiębiorca zdecydował się na opłacanie składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, taką informację należy uwzględnić wybierając opcję TAK w polu Dobrowolne chorobowe.

Schemat składek zus a składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

Kolejny krok to wybór odpowiedniego kodu ubezpieczeń, podstawy ubezpieczenia społecznego oraz zdrowotnego. W przypadku podstawy do naliczenia składek na ubezpieczenie społeczne oraz na ubezpieczenie zdrowotne domyślną jest podstawa standardowa. Jednak można ją zmienić na indywidualną.

Schemat składek zus a podstawa składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne

W programie domyślnie została również ustawiona standardowa składka wypadkowa w wysokości 1,67%. W przypadku stawek ustalanych w oparciu o odrębne zasady istnieje możliwość wprowadzenia ich ręcznie, wybierając opcję indywidualna stawka.

Schemat składek zus - stawka ubezpieczenia wypadkowego

Zmiany zostaną wprowadzone po kliknięciu opcji ZAPISZ.

Czegoś zabrakło? Skontaktuj się z nami
Zapewniamy regularne aktualizacje systemu, które odpowiadają na potrzeby naszych klientów i są zgodne z obowiązującym stanem prawnym. Gwarantujemy bezpieczeństwo korzystania z serwisu, nad którym nieustannie czuwają eksperci z zakresu prawa.
Ewa Szpytko-Waszczyszyn Dyrektor Działu Prawnego Podpis eksperta wfirma
Ekspert wfirma Ewa Szpytko-Waszczyszyn