Księgując wydatki konieczne jest podjęcie decyzji do jakiej kategorii je zaliczyć. Dlatego też w systemie wfirma zostały stworzone kategorie wydatków, które pozawalają przyporządkować koszt np. do odpowiedniej kolumny w księdze przychodów i rozchodów lub przypisać odpowiednią proporcję przeliczeń w przypadku samochodów osobowych. Dlatego też stale ulepszamy mechanizmy budując inteligentne schematy księgowe, które po odczytaniu danych przetworzonych przez OCR, znając kontekst firmy w której są zaczytane pozwolą na zasugerowanie odpowiedniej kategorii lub sekwencji zdarzeń.
Jednolite środowisko pracy
Jeden system łączący księgowych, kadrowych i przedsiębiorców przyspiesza pracę i usprawnia procesy. Jedno zdarzenie ujęte w systemie powoduje sekwencję kolejnych, które bazują automatycznie na nim. Wystawione faktury sprzedaży są automatycznie zaksięgowane w ewidencjach podatkowych a dodatkowo w przypadku korzystania z modułu Magazyn uruchamiają dokumenty przyjęć/wydań towarów odnotowując cenę konkretnej partii. Natomiast wygenerowaną listę płac widzi przedsiębiorca i może ją wprost z systemu eksportować do banku i opłacić a księgowy ma od razu stworzony zapis związany z kosztem wynagrodzeń (uzależniony od daty faktycznej wypłaty) z niej wynikających. Kadrowy generuje ZUS-DRA i wyliczenia podatków które zaciągają dane bezpośrednio z tego jednego zdarzenia.
Na jakiej zasadzie działają algorytmy inteligentnych schematów księgowych?
Z uwagi na to, że obecnie OCR nie zaczytuje pozycji faktury, algorytmy schematów księgowych opierają się na kontekście firmy dostępnym z danych w systemie, to jest:
- PKD firmy - klient świadczy usługi, produkuje czy sprzedaje,
- Dane sprzedawcy i charakter jego sprzedaży,
- Pracowników - są lub ich nie ma - to wpływa na podstawę ujęcia kosztu,
- Środków trwałych - m.in. samochody - jak rozliczać paliwo
- Pojazdów - j.w.
- Inne przydatne dane.
Następnie z wykorzystaniem kompetencji i wiedzy naszych ekspertów (eksperci księgowi, podatkowi, kadrowi - można ich znaleźć na Poradniku Przedsiębiorcy) i próbki przypadków z zaprzyjaźnionych biur rachunkowych stworzyliśmy schematy które interpretują i pokrywają poprawnie ponad 70% księgowań w systemie.
Czy dane dla celów uczenia się są przesyłane na zewnątrz systemu?
Nie - są nasze algorytmy nie posługujemy się żadnymi gotowcami AI.
Jak będą rozwijane inteligentne schematy księgowe?
Kiedy wejdzie w życie obligatoryjny KSEF dzięki informacji o pozycji z faktury będziemy tworzyć kolejny parametr i rozwijać obecny algorytm dążąc do większej automatyzacji.
Czy inteligentne schematy zastąpią księgowych?
Nie. Żaden automat nie jest w stanie zastąpić długoletniej praktyki, wieloletniej nauki i przebytych szkoleń jakimi charakteryzują się Księgowi. Zadaniem inteligentnych schematów jest podniesienie jakości i efektywności codziennej pracy.
Nasze wystąpienie na kongresie dla biur rachunkowych
Zapraszamy do przesłuchania naszego wystąpienia na kongresie 6 godzina 49 minuta https://www.youtube.com/watch?v=dWg6ACgSrns