W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek błędów w złożonej informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach, powinna zostać niezwłocznie wysłana do urzędu korekta informacji VAT UE.
Korekta informacji VAT UE - błąd ujawniony przed wysyłką deklaracji
W sytuacji gdy błąd został wykryty przed wysyłką informacji VAT UE do urzędu skarbowego istnieje możliwość zmodyfikowania wygenerowanej deklaracji VAT UE lub jej usunięcia i ponownego wygenerowania. W tym celu należy przejść do zakładki START » PODATKI » PODATEK VAT a następnie:
- zaznaczyć informację VAT UE i z górnego paska menu wybrać opcję MODYFIKUJ » MODYFIKUJ,
- lub zaznaczyć informację VAT UE na liście i z górnego paska menu wybrać opcję USUŃ. Następnie należy ponownie wygenerować informację VAT UE za dany okres poprzez opcję DODAJ DEKLARACJĘ » INFORMACJA VAT UE.
Korekta informacji VAT UE - błąd ujawniony po wysyłce deklaracji
W sytuacji gdy błąd został wykryty po złożeniu deklaracji VAT UE, niezbędne będzie wygenerowanie korekty informacji VAT UE w zakładce START » PODATKI » PODATEK VAT » DODAJ DEKLARACJĘ » INFORMACJA VAT UEK.
Po wybraniu okresu, którego korekta deklaracji ma dotyczyć należy kliknąć przycisk DALEJ.
W oknie, które się pojawi należy uzupełnić dane dotyczące transakcji wewnątrzwspólnotowych wykazanych w pierwotnej deklaracji VAT UE (“było”) oraz dane jakie powinny się na niej znaleźć (“jest”).
Wysyłka do urzędu skarbowego korekty informacji VAT UE
W celu wysyłki deklaracji VAT UEK klienta, Biuro rachunkowe może skorzystać z dwóch sposobów:
- Bezpośrednio z konta Biura Rachunkowego z zakładki START » DEKLARACJE KLIENTÓW » SKARBOWE, gdzie należy zaznaczyć korektę informacji podsumowującej VAT UE na liście i z górnego paska menu wybrać opcję WYŚLIJ DO URZĘDU.
- Bezpośrednio z konta klienta z zakładki START » PODATKI » PODATEK VAT, gdzie gdzie należy zaznaczyć korektę informacji podsumowującej VAT UE na liście i z górnego paska menu wybrać opcję WYŚLIJ/EKSPORTUJ » WYŚLIJ DO URZĘDU.
W oknie, które się pojawi należy przejść do:
- części BEZ PODPISU - w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej (do autoryzacji potrzebna jest kwota przychodu z zeznania rocznego).
- części WŁASNY PODPIS - w przypadku podmiotów niebędących osobą fizyczną
Biuro rachunkowe ma tylko możliwość korzystania jedynie z własnego podpisu elektronicznego przy wysyłkach e-deklaracji swoich klientów.
Po dokonaniu poprawnej wysyłki przy korekcie informacji podsumowującej VAT UE pojawi się zielona koperta:
Do deklaracji można pobrać UPO (urzędowe poświadczenie odbioru). W tym celu należy zaznaczyć korektę informacji podsumowującej VAT UE na liście i z górnego menu wybrać opcję POBIERZ UPO. Dzięki temu pobrany zostanie katalog w którym znajdą się:
- dana deklaracja w formacie XML,
- UPO w formacie XML - należy przechowywać na dysku,
- wizualizacja UPO, którą należy podpiąć pod wydrukowaną korektę informacji VAT UE.
Systemem umożliwia również masowe generowanie UPO, o czym więcej w artykule: E-deklaracje - masowe generowanie UPO