0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Likwidacyjny spis z natury dla celów VAT

Wielkość tekstu:

Przedsiębiorcy, którzy mają zamiar zamknąć działalność gospodarczą, są zobowiązani m.in. do sporządzania i wykazania remanentu likwidacyjnego dla celów podatku VAT.

Skład remanentu likwidacyjnego

Remanentem objęte są wszystkie towary znajdujące się w firmie na dzień likwidacji, w odniesieniu do których podatnikowi przysługiwało pełne lub częściowe prawo do odliczenia podatku VAT w momencie zakupu. Co ważne, mianem towarów według ustawy o VAT określone zostały nie tylko towary handlowe i materiały, ale również środki trwałe czy wyposażenie.

Podczas sporządzania remanentu likwidacyjnego bez znaczenia jest fakt, że niektóre środki trwałe zostały już zamortyzowane. Dla celów remanentu likwidacyjnego wycenie podlega bowiem zarówno częściowo, jak i w pełni zamortyzowany majątek.

Wzór remanentu likwidacyjnego zawarto w artykule: Remanent likwidacyjny dla celów podatku VAT - wzór z omówieniem

Likwidacyjny spis z natury w JPK_V7

Likwidacyjny spis z natury należy sporządzić poza systemem. Następnie wynikającą z niego wartość podatku VAT należy wprowadzić do systemu przez zakładkę: EWIDENCJE » REJESTR VAT SPRZEDAŻY » DODAJ WPIS, gdzie oznaczamy BRAK KONTRAHENTA i następnie w zakładce ZAAWANSOWANE należy zaznaczyć opcję LIKWIDACYJNY SPIS Z NATURY. Następnie pojawi się pole PODATEK NALEŻNY, w którym należy uzupełnić kwotę podatku VAT zgodnie ze remanentem likwidacyjnym.

Likwidacyjny spis z natury - dodawanie wpisu

Po zapisaniu podatek VAT zostanie wykazany w odpowiedniej pozycji deklaracji JPK_V7, za okres rozliczeniowy (miesiąc lub kwartał), w którym dokonano wpisu.

Likwidacyjny spis z natury a JPK

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów