W systemie wfirma.pl możliwe jest wprowadzanie parametrów samochodu osobowego. Wówczas na podstawie danej definicji system automatycznie rozlicza na gruncie podatkowym fakturę za zakup paliwa do danego pojazdu.
Zmiany w rozliczeniach samochodów od 2019 roku
Od 2019 roku wprowadzono ograniczenia w zakresie ujmowania wydatków eksploatacyjnych dotyczących pojazdów osobowych wykorzystywanych w prowadzonej działalności do kosztów uzyskania przychodów.
Zmiany te w zakresie ujmowania w kosztach uzyskania przychodów wydatków eksploatacyjnych pojazdów dotyczą:
- prywatnych samochodów osobowych - limit wydatków eksploatacyjnych ujmowanych w kosztach został ograniczony do 20%,
- firmowych samochodów osobowych i ciężarowych (niespełniających definicji ustawowej pojazdu ciężarowego), które są wprowadzone do środków trwałych, bądź używane na podstawie umowy leasingu operacyjnego, najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli pojazd ten jest używany również do celów niezwiązanych z działalnością - limit wydatków eksploatacyjnych ujmowanych w kosztach został ograniczony do 75%. Odliczenie 100% kosztów jest możliwe wyłącznie w przypadku używania tych pojazdów wyłącznie w działalności, z wymogiem prowadzenia ewidencja przebiegu pojazdów do VAT oraz zgłoszeniem pojazdu na druku VAT-26 do urzędu skarbowego,
- firmowych samochodów ciężarowych spełniających ustawową definicję pojazdu ciężarowego - koszty można nadal ująć w 100%, bez obowiązku prowadzenia kilometrówki.
Zakup paliwa do pojazdu - jak zaksięgować w systemie?
Otrzymane faktury dotyczące zakupu paliwa do samochodu, należy zaksięgować w systemie w zakładce WYDATKI » KSIĘGOWANIE » DODAJ » FAKTURA VAT/FAKTURA (BEZ VAT). Jako rodzaj wydatku należy wybrać ZAKUP PALIWA DO POJAZDU oraz w polu POJAZD odpowiedni numer rejestracyjny samochodu, którego dotyczy poniesiony wydatek. Natomiast wartości należy wprowadzić ta, aby były zgodne z dokumentem zakupu.
Po zapisaniu wydatku system dokona automatycznego ujęcia wydatku w KPiR w kol. 13 - Pozostałe wydatki oraz do Rejestru VAT zakupów, w odpowiedniej wysokości zgodnej z parametrami oznaczonego pojazdu.