Otrzymałem fakturę od firmy Amazon z siedzibą w Luksemburgu za zakup sprzętu komputerowego. Jak powinna zostać zaksięgowana faktura z Amazon, w sytuacji gdy widnieje na niej NIP sprzedawcy z przedrostkiem “PL” i adres w Luksemburgu? Dodatkowo transakcja opodatkowana została polską stawką VAT - 23%. Faktura wygląda następująco:
W sytuacji, gdy mamy fakturę wystawioną przez kontrahenta z UE, gdzie transakcja jest opodatkowana polską stawką VAT i sprzedawca posługuje się numerem NIP z przedrostkiem PL należy w pierwszej kolejności sprawdzić status podatnika VAT na stronie MF: Sprawdzenie statusu VAT kontrahenta. W polu zaznaczonym na czerwono należy wprowadzić NIP kontrahenta (z pominięciem prefiksu PL).
Jeżeli podmiot jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny w Polsce, to po wpisaniu NIP powinien pojawić się poniższy komunikat:
Następnie ważne jest by sprawdzić skąd towar faktycznie przyszedł. Informacja taka powinna widnieć na liście przewozowym.
Księgowanie faktury z Amazon gdy towar przyszedł z Polski
Jeżeli towar przyszedł z Polski to księgowania dokonuje się poprzez zakładkę: WYDATKI » KSIĘGOWANIE » DODAJ » FAKTURA VAT, gdzie należy wybrać odpowiedni rodzaj wydatku. W polu WARTOŚĆ NETTO należy wprowadzić kwotę z faktury i wybrać właściwą stawkę VAT zgodnie z fakturą. Jeśli faktura została wystawiona w walucie obcej, w zakładce IMPORT Z ZAGRANICY I INNE ZAAWANSOWANE podatnik może dokonać jej wyboru.
W ten sposób zaksięgowana faktura trafi do Rejestru zakupu VAT oraz w kwocie netto do Księgi Przychodów i Rozchodów - po przeliczeniu na PLN. Wartości w walucie obcej są automatycznie przeliczane po średnim kursie NBP z pierwszego dnia roboczego poprzedzającego datę wystawienia faktury zakupu.
Księgowanie faktury z Amazon gdy towar przyszedł z innego kraju UE
Jeżeli jednak towar przyszedł z innego kraju Unii Europejskiej transakcja stanowi WNT czyli wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Fakturę dokumentującą transakcję WNT rozlicza się w systemie, przechodząc do zakładki WYDATKI » KSIĘGOWANIE » DODAJ » FAKTURA VAT. Następnie należy wybrać odpowiedni RODZAJ WYDATKU. Faktycznie zapłaconą wartość kontrahentowi w walucie z otrzymanej faktury należy wpisać w polu WARTOŚĆ NETTO oraz wybrać krajową stawkę VAT, przeznaczoną dla danej transakcji. Przechodząc do zakładki IMPORT Z ZAGRANICY I INNE ZAAWANSOWANE, należy wybrać walutę w jakiej wystawiono fakturę a także zaznaczyć opcję WNT. Tak wykazana faktura trafi zarówno do Rejestru sprzedaży VAT jak i do Rejestru zakupów VAT.