System wFirma.pl umożliwia kompleksowe obsłużenie sprzedaży środka trwałego, jak również wystawienie faktury korygującej na skutek różnych okoliczności.
Jak wystawić fakturę na sprzedaż środka trwałego?
W sytuacji, gdy środek trwały służył wykonywaniu czynności opodatkowanych podatkiem VAT, co do zasady jego sprzedaż powinna zostać opodatkowana VAT. Nie ma w tym przypadku znaczenia fakt, że od zakupu środka trwałego nie przysługiwało Panu prawo od odliczenia VAT.
Fakturę dokumentującą sprzedaż środka trwałego w systemie wFirma.pl wystawia się w zakładce: EWIDENCJE » ŚRODKI TRWAŁE, gdzie należy zaznaczyć środek trwały który chcemy sprzedać i z górnego menu wybrać opcję SPRZEDAŻ.
Wówczas pojawi się okno do wystawienia faktury sprzedaży.
Po zapisaniu dokument trafi w wartości netto do Księgi Przychodów i Rozchodów do kolumny 8 - Pozostałe przychody lub do ewidencji przychodów (w przypadku ryczałtu) oraz do Rejestru sprzedaży VAT.
W chwili sprzedaży środka trwałego jego niezamortyzowana część staje się kosztem podatkowym. System po wystawieniu faktury sprzedaży automatycznie nalicza i księguje w dacie wystawienia faktury w koszty niezamortyzowaną część środka trwałego. Wartość ta zostanie wykazana w kolumnie 13 - Pozostałe wydatki.
Po sprzedaży środka trwałego w zakładce EWIDENCJE » ŚRODKI TRWAŁE przy sprzedanym środku trwałym pojawi się ikona informująca o jego sprzedaży. Dodatkowo system generuje dokument LT, który znajduje się w oknie wyświetlającym się po kliknięciu na nazwę środka trwałego. W oknie przechodzimy do zakładki DOKUMENTY MAJĄTKOWE. W celu wydrukowania dokumentu LT należy zaznaczyć go i wybrać opcję DRUKUJ.
Sprzedaż środka trwałego a składka zdrowotna
Dochód z odpłatnego zbycia środków trwałych może nie być powiększany o odpisy amortyzacyjne zaliczone do kosztów uzyskania przychodów przed 1 stycznia 2022 roku.
W systemie w celu wskazania odpisów amortyzacyjnych, które powinny zmniejszyć podstawę do oskładkowania w związku z ich naliczaniem przed 2022 rokiem - należy przejść do zakładki START » ZUS » DEKLARACJE ROZLICZENIOWE » DODAJ DEKLARACJĘ, gdzie w ZUS DRA generowanym za miesiąc, dla którego podstawę wyliczenia składki zdrowotnej stanowi dochód z miesiąca sprzedaży środka trwałego, w podzakładce ZAAWANSOWANE oznaczamy opcję "Dodatkowe pomniejszenie podstawy wyliczenia składki zdrowotnej" i następnie w polu "Kwota zmniejszająca podstawę naliczenia składki zdrowotnej" należy wprowadzić wartość odpisów amortyzacyjnych ujętych od początku do końca 2021 roku w ramach sprzedanego środka trwałego.
Korekta faktury sprzedaży dotyczącej środka trwałego
Fakturę korygującą dotyczącą sprzedaży środka trwałego należy wystawić poprzez PRZYCHODY » SPRZEDAŻ, zaznaczyć fakturę, którą należy skorygować i wybrać MODYFIKUJ » KORYGUJ POZYCJE FAKTURY.
W pozycjach faktury należy podać wartości, które powinny znajdować się na prawidłowej fakturze. System sam przeliczy różnicę. Z kolei w przypadku zwrotu należy pozostawić pierwotne wartości a w polu ILOŚĆ wskazać 0.
W tym zakresie pojawi się po zapisaniu korekty dotyczącej faktury sprzedaży środka trwałego poniższy komunikat informacyjny.