0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jednolity plik kontrolny dla faktur sprzedażowych JPK FA

  • jpk fa

Wielkość tekstu:

Ministerstwo Finansów określiło odrębną strukturę dla faktur VAT sprzedaży - JPK FA. Jednolity plik kontrolny w tym schemacie obowiązuje mikro, małe i średnie firmy od dnia 1 lipca 2018 roku i jest przedstawiany przez przedsiębiorców tylko na żądanie urzędów przez co nie trzeba go przekazywać co miesiąc. Sprawdźmy, jak wygenerować JPK FA w systemie wfirma.pl

Co zawiera struktura JPK FA?

Struktura JPK FA zawiera wyłącznie faktury sprzedażowe i wykazuje się w niej m.in. informacje takie jak:

  • dane firmy,
  • datę wystawienia,
  • numer faktury,
  • dane nabywcy,
  • data sprzedaży (data dokonania lub zakończenia dostaw).

Możliwość generowania JPK FA znajduje się we wszystkich pakietach. Co ważne nie należy mylić JPK FA z JPK V7, który obejmuje ewidencję VAT zakupu i sprzedaży.

Jak wygenerować JPK FA?

W celu wygenerowania JPK FA należy przejść do zakładki: START » PODATKI » JEDNOLITY PLIK KONTROLNY i odpowiednio skorzystać z opcji DODAJ » DODAJ JPK FA. W wyświetlonym oknie należy zdefiniować okres, którego ma dotyczy JPK. 

JPK FA - dodawanie JPK FA w systemie

Jak wygenerować JPK FA w pakiecie "Fakturowanie"?

W celu wygenerowania JPK FA w pakiecie "Fakturowanie" należy przejść do zakładki PRZYCHODY » SPRZEDAŻ, gdzie na dole strony należy określić okres za jaki ma zostać wygenerowany plik i wybrać z górnego menu opcję JPK FA.

JPK FA w pakiecie fakturowanie

Wysyłka JPK FA na żądanie z systemu wfirma.pl

W systemie wfirma.pl w pakiecie "Księgowość online" istnieje możliwość wysyłki JPK FA na żądanie organu podatkowego. Aby wysyłka pliku była możliwa, w zakładce START » PODATKI » JEDNOLITY PLIK KONTROLNY należy zaznaczyć wcześniej wygenerowany JPK FA, a następnie z górnego menu wybrać opcję WYŚLIJ DO MF.

JPK FA wysyłka do MF

Szczegółowe informacje na temat wysyłki plików JPK na żądanie znajduje się w artykule: Wysyłka JPK na żądanie (JPK FA, JPK PKPIR, JPK EWP, JPK MAG) z poziomu systemu wfirma.pl

JPK FA - problemy praktyczne

Faktury do paragonu a JPK FA

Generowany w systemie wfirma.pl plik JPK FA zawiera wykaz faktur wystawionych do paragonu. Jest to bezpieczne podejście z uwagi na brak jednoznacznych wyjaśnień Ministerstwa Finansów w tym zakresie. Oficjalnie wskazano bowiem, że struktura JPK V7 wykazuje zbiorczo jednym wpisem dane z raportu fiskalnego i co do zasady faktury do paragonu wykazuje jedynie w części ewidencyjnej. Natomiast JPK FA jest strukturą odrębną i w jej kwestii Ministerstwo takich wskazówek nie określiło. Zatem dla celów bezpieczeństwa należałoby faktury do paragonu wykazywać w JPK FA.

Korekty faktur w strukturze JPK FA

Struktura JPK FA zawiera również dane o fakturach korygujących. Plik w zakresie faktur korygujących wskazuje m.in.:

  • jakiej faktury (numer faktury pierwotnej i jej daty) korekta dotyczy,
  • przyczynę korekty,
  • kwoty korygowane i wartości po korekcie. 

Przekazywanie JPK FA do urzędu skarbowego

Obecnie przekazywanie JPK FA do urzędu odbywa się poprzez pobranie pliku JPK FA na dysk i zapisanie go na zewnętrznym nośniku danych np. pen drive, płyta cd, który następnie przekazuje się przedstawicielowi urzędu. Użytkownicy systemu wFirma mogą dodatkowo dokonywać bezpośredniej wysyłki plików JPK, w tym JPK FA z poziomu programu.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów