System wFirma.pl posiada funkcję, dzięki której możliwe jest rozliczenie comiesięcznych zobowiązań podatkowych z jednego miejsca w systemie za pomocą kilku kliknięć. Funkcja ta jest odpowiedzią na potrzeby podmiotów, które nie mają potrzeby ingerencji w automatyczne wyliczenia systemu zobowiązań podatkowych i ZUS, w tym modyfikacji deklaracji ZUS DRA.
Gdzie znajduje się funkcja Rozlicz miesiąc?
W zakładce START » STRONA GŁÓWNA, w górnej belce znajduje się obszar, w którym wyświetlane są skróty do poszczególnych akcji w systemie. W tym miejscu domyślnie umieszczony jest skrót funkcji Rozlicz miesiąc.
Widoczność skrótów można modyfikować za pomocą ustawień dashboardu, które pojawią się po kliknięciu w prawym górnym rogu na ikonę ustawień.
Rozliczenie miesiąca w jednoosobowej działalności
Aby skorzystać z funkcji rozliczenia miesiąca należy kliknąć w skrót ROZLICZ MIESIĄC. Wówczas po kliknięciu pojawi się okno dodawania deklaracji, gdzie należy wskazać okres, za który generujemy zobowiązania podatkowe.
Aby przejść do kolejnych kroków należy kliknąć ZAPISZ.
W kolejnym kroku wyświetlą się okna wyliczenia podatku dochodowego, a następnym wygenerowania pliku JPK V7 (w przypadku czynnego podatnika VAT), w których wystarczy kliknąć w akcję ZAPISZ.
W przypadku czynnego podatnika VAT system wygeneruje:
- zaliczkę na podatek dochodowy,
- ZUS DRA,
- plik JPK V7.
Dodatkowo, jeżeli przedsiębiorca jest oznaczony w systemie jako zarejestrowany w VAT UE, a system wykryje wewnątrzwspólnotową transakcję w danym miesiącu, to również zostanie automatycznie wygenerowana informacja podsumowująca VAT UE.
W przypadku podatnika VAT zwolnionego system wygeneruje:
- zaliczkę na podatek dochodowy,
- ZUS DRA.
Dodatkowo, jeżeli przedsiębiorca jest oznaczony w systemie jako zarejestrowany w VAT UE, a system wykryje wewnątrzwspólnotową transakcję w danym miesiącu to również zostanie automatycznie wygenerowana:
- informacja podsumowująca VAT UE,
- deklaracja VAT-8 lub VAT-9M.
Po wygenerowaniu deklaracji i zaliczek za dany miesiąc pojawi się okno, w którym zostaną wyszczególnione wygenerowane wyliczenia. Z tego poziomu istnieje również możliwość wysyłki danych deklaracji. Deklaracje, które można autoryzować tym samym sposobem (np. kwotą przychodu z zeznania rocznego), można wysłać zbiorczo po ich zaznaczeniu.
Dodatkowo w oknie wygenerowanych deklaracji i zaliczek można skorzystać z funkcji ZAPŁAĆ oraz uregulować zobowiązania za pomocą Blue Media bądź wyeksportować przelew do banku.
Rozliczenie miesiąca w spółce
W przypadku spółki po kliknięciu w skrót ROZLICZ MIESIĄC pojawi się okno dodawania deklaracji, gdzie należy wskazać okres, za który generujemy zobowiązania podatkowe oraz za kogo. Istnieje możliwość wyboru wszystkich zobowiązań, zobowiązań w imieniu spółki bądź zobowiązań osobistych konkretnego wspólnika.
Aby przejść do kolejnych kroków należy kliknąć ZAPISZ. W kolejnym kroku wyświetlą się okna wyliczenia podatku dochodowego z podziałem na wspólników.
Następne okno dotyczy wygenerowania pliku JPK V7 (w przypadku gdy spółka jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT), w którym wystarczy kliknąć w akcję ZAPISZ.
Po wygenerowaniu deklaracji i zaliczek za dany miesiąc pojawi się okno, w którym zostaną wyszczególnione wygenerowane wyliczenia. Z tego poziomu istnieje również możliwość wysyłki danych deklaracji.
Dodatkowo w oknie wygenerowanych deklaracji i zaliczek można skorzystać z funkcji ZAPŁAĆ oraz uregulować zobowiązania za pomocą Blue Media bądź wyeksportować przelew do banku.
Funkcja rozlicz miesiąc w firmie, gdzie zatrudnieni są pracownicy
Funkcja rozlicz miesiąc znajdzie zastosowanie również w firmie, która zatrudnia pracowników. Na podstawie wygenerowanych list płac lub rachunków w systemie zgodnie z datą wypłaty wynagrodzenia, podczas rozliczania miesiąca zostaną wygenerowane następujące deklaracje:
- ZUS DRA (z uwzględnieniem składek i raportów za pracowników),
- PIT-4R/PIT-8AR - czyli zaliczka na podatek za pracowników, zgodna z formą naliczonego podatku,
- Deklaracja rozliczeniowa PPK.
System generuje deklaracje w miesiącu, w którym powstał obowiązek naliczenia oraz opłacenia podatku.
Przykład
Pracownik został zatrudniony w styczniu, a pierwsze wynagrodzenie zostało wypłacone za styczeń, z przesunięciem - 10 lutego. Zaliczka PIT-4 za tego pracownika zostanie wygenerowana podczas rozliczania lutego, ponieważ w styczniu nie powstał obowiązek rozliczenia podatku za pracownika.