W sytuacji gdy zostały wprowadzone wpisy mające wpływ na zobowiązanie z tytułu podatku VAT niezbędna może się okazać korekta deklaracji VAT.
Korekta deklaracji VAT 7 - błąd ujawniony przed wysyłką deklaracji
Jeżeli błąd został wykryty przed złożeniem deklaracji za dany okres (miesiąc, kwartał), należy ją zmodyfikować i zapisać. Deklarację modyfikuje się poprzez zaznaczenie jej w zakładce START » PODATKI » PODATEK VAT, zaznaczyć deklarację i wybrać opcję MODYFIKUJ » MODYFIKUJ.
Innym sposobem jest zaznaczenie deklaracji VAT i z górnego paska menu wybór opcji USUŃ. Następnie należy wygenerować nową deklarację VAT poprzez funkcję DODAJ DEKLARACJĘ,
Korekta deklaracji VAT 7 - błąd ujawniony po wysyłce deklaracji
Jednak w sytuacji, gdy pierwotna deklaracja została już złożona, a w międzyczasie zaistniały zdarzenia, które zobowiązują podatnika do jej poprawienia, konieczna jest korekta deklaracji VAT. W celu jej wygenerowania należy przejść do zakładki START » PODATKI » PODATEK VAT » DODAJ DEKLARACJĘ » DEKLARACJA VAT 7/VAT 7K - jako cel zaznaczyć KOREKTA DEKLARACJI.
Aktualnie uzasadnienie złożenia korekty deklaracji VAT nie jest obowiązkowe. Do korekty deklaracji można dołączyć uzasadnienie, ale zależy to już od woli samego podatnika.
Wysyłka do urzędu skarbowego korekty deklaracji VAT
Tak sporządzoną deklarację z uzasadnieniem lub bez należy złożyć w urzędzie skarbowym. W celu wysyłki korekty deklaracji VAT do urzędu skarbowego można skorzystać z możliwości jakie oferuje system wFirma, a mianowicie z wysyłki e-deklaracji. Aby wysłać korektę deklaracji VAT należy przejść do zakładki: START » PODATKI » PODATEK VAT, zaznaczyć korektę i skorzystać z funkcji WYŚLIJ/EKSPORTUJ » WYŚLIJ DO MF.
W oknie, które się pojawi należy przejść do:
- części BEZ PODPISU - w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej (do autoryzacji potrzebna jest kwota przychodu z zeznania rocznego).
- części WŁASNY PODPIS - w przypadku podmiotów niebędących osobą fizyczną
Po dokonaniu poprawnej wysyłki przy danej deklaracji VAT pojawi się zielona koperta.
Do deklaracji można pobrać UPO (urzędowe poświadczenie odbioru). W tym celu należy zaznaczyć deklarację i z górnego menu wybrać opcję POBIERZ UPO. Dzięki temu pobrany zostanie katalog w którym znajdą się:
- dana deklaracja w formacie XML,
- UPO w formacie XML - należy przechowywać na dysku,
- wizualizacja UPO, którą należy podpiąć pod wydrukowaną deklarację.