Czynni podatnicy VAT do 30 września 2020 roku, podatek VAT rozliczali na podstawie odrębnych deklaracji VAT-7M za okresy miesięczne lub VAT-7K za okresy kwartalne. Od 1 października obowiązek składania deklaracji VAT do US, został zastąpiony jednym plikiem JPK_V7 który łączy ze sobą deklaracje VAT i plik JPK_VAT.
Aby rozliczenie podatku VAT nastąpiło w sposób prawidłowy, w pierwszej kolejności należy dokonać właściwych ustawień podatku VAT oraz okresu rozliczenia podatku. W tym celu należy przejść do zakładki: USTAWIENIA » PODATKI » PODATEK VAT gdzie należy zaznaczyć okienko PŁATNIKVAT oraz wybrać właściwy okres rozliczeniowy MIESIĘCZNA lub KWARTALNA.
Rozliczenie miesięczne JPK V7M
Z tej formy rozliczeń w zakresie podatku od towarów i usług korzysta większość podatników. Należy je generować, składać w US i opłacać w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy. Jednak, gdy dzień ten przypada w sobotę, niedzielę lub święto termin podlega przesunięciu na najbliższy dzień roboczy.
Rozliczenie kwartalne JPK V7K
Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2017 liczba podmiotów uprawnionych do korzystania z rozliczeń kwartalnych zmniejszyła się.
Kwartalne rozliczanie VAT (zarówno na zasadach ogólnych, jak i przy zastosowaniu metody kasowej) nie może obejmować podatników:
- rejestrowanych przez naczelnika urzędu skarbowego jako podatnicy VAT czynni przez okres 12 miesięcy począwszy od miesiąca, w którym dokonana została rejestracja, lub
- którzy w danym kwartale lub w poprzedzających go 4 kwartałach dokonali dostawy towarów lub świadczenia usług, o których mowa w załączniku nr 15 do ustawy, chyba że łączna wartość tych czynności bez kwoty podatku nie przekroczyła, w żadnym miesiącu z tych okresów, kwoty 50.000 zł
W tej sytuacji, podatnik, który jest uprawniony do rozliczeń kwartalnych do 25. dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy, jest zobowiązany do złożenia pliku JPK_V7 oraz uregulowania ewentualnych zobowiązań wobec US. Jednak, gdy dzień ten przypada w sobotę, niedzielę lub święto termin podlega przesunięciu na najbliższy dzień roboczy.
Generowanie i wysyłka deklaracji VAT-7M i VAT-7K do 30 września III kwartału 2020 roku
Podatnicy, którzy nie dokonali wysyłki deklaracji VAT we właściwym, mogą wygenerować deklarację VAT-7 wyłącznie do 30 września 2020 roku oraz za III kwartał.
Generowanie deklaracji VAT-7
W celu wygenerowania deklaracji VAT należy przejść do zakładki START » PODATKI » PODATEK VAT » DODAJ DEKLARACJĘ i teraz w zależności od informacji wprowadzonych w zakładce Ustawienia pojawi się opcja: DEKLARACJA VAT 7 lub DEKLARACJA VAT 7K.
Kolejny krok to wybór okresu oraz celu złożenia deklaracji. System automatycznie pobiera dane z rejestrów VAT.
Wysyłka do urzędu skarbowego
Zgodnie z nowelizacją ustawy o VAT, która obowiązuje od 1 stycznia 2017 roku deklaracje VAT w przypadku określonych rodzajów działalności muszą być składane wyłącznie elektronicznie. Obowiązek ten dotyczy podatników:
- obowiązanych do zarejestrowania się jako podatnicy VAT UE;
- będących dostawcami towarów lub świadczącymi usługi, dla których podatnikiem jest nabywca zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8, oraz nabywcami tych towarów lub usług (uczestnicy obrotu objętego procedurą odwrotnego obciążenia);
- obowiązani, zgodnie z art. 45ba ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych lub art. 27 ust. 1c ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, do składania deklaracji, informacji oraz rocznego obliczenia podatku za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Osoby fizyczne mogą wysyłać deklaracje VAT-7 i VAT-7K bez konieczności użycia podpisu elektronicznego prosto z systemu wFirma.pl. W tym celu należy przejść do zakładki START » PODATKI » PODATEK VAT następnie należy zaznaczyć deklarację VAT i z menu wybrać opcję WYŚLIJ/EKSPORTUJ » WYŚLIJ DO URZĘDU, a w wyświetlonym oknie przejść do części BEZ PODPISU. Do autoryzacji potrzebna jest kwota przychodu z zeznania rocznego.
W przypadku podmiotów niebędących osobą fizyczną należy przejść do podzakładki:
- części WŁASNY PODPIS - w przypadku osób fizycznych czy podmiotów niebędących osobą fizyczną, którzy posiadają własny podpis kwalifikowany,
- części UPL-1 wfirma - w przypadku podmiotów niebędących osobą fizyczną, którzy chcą skorzystać z podpisów należących do przedstawicieli wfirma.pl i mają odblokowaną usługę e-deklaracji (złożyli 3 druki UPL-1, dokonali weryfikacji firmy i złożyli oświadczenie wraz z akceptacją regulaminu).
Podpinanie dokumentów do deklaracji VAT
W celu podpięcia dokumentów do deklaracji VAT należy przejść do zakładki START » PODATKI » PODATEK VAT. W szczegółach deklaracji przechodząc do zakładki DOKUMENTY » DODAJ DOKUMENT.
pojawi się okno z możliwością podpięcia różnego rodzaju dokumentów na podstawie:
- szablonu,
- pliku,
- adresu URL.
Informacja o aktualności deklaracji
Po zaksięgowaniu transakcji wpływającej na wysłaną deklarację VAT w zakładce START » PODATKI » PODATEK VAT pojawi się okienko ze strzałką informującą o nieaktualności deklaracji.
W tej sytuacji konieczne będzie sporządzenie korekty deklaracji, której instrukcja została opisana w artykule: Korekta deklaracji VAT 7.