Dokonuję sprzedaży w systemie wysyłkowym na terytorium Polski i korzystam ze zwolnienia z kasy. W jaki sposób powinienem ewidencjonować sprzedaż na rzecz osób fizycznych w systemie wfirma.pl?
Sprzedaż wysyłkowa a zwolnienie z kasy fiskalnej
Przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży towarów w systemie wysyłkowym (pod warunkiem, że nie jest to sprzedaż artykułów wymienionych w § 4 ust.1 rozporządzenia w sprawie zwolnień z kasy) zwolnieni są z obowiązku rejestracji na kasie fiskalnej w odniesieniu do sprzedaży dokonywanej na rzecz osób fizycznych, gdy całość zapłaty za wykonaną czynność otrzymują za pośrednictwem poczty, banku, lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz czynność została dokonana (dane nabywcy w tym jego adres).
Niespełnienie któregokolwiek z warunków powoduje niemożność korzystania z powyższego zwolnienia.
Sprzedaż wysyłkowa na terytorium Polski w systemie wFirma.pl
Ewidencję sprzedaży wysyłkowej przedsiębiorcy prowadzą poza systemem i następnie na koniec każdego dnia wprowadzają jednym zbiorczym zapisem wartość sprzedaży poprzez zakładkę: PRZYCHODY » INNE PRZYCHODY » DODAJ INNY PRZYCHÓD » SPRZEDAŻ.
Dodatkowo w polu nabywca należy zaznaczyć opcję BRAK KONTRAHENTA. W przypadku sprzedaży wysyłkowej przychód może także być udokumentowany za pomocą dowodu sprzedaży lub zwykłej faktury VAT.
Należy jednak pamiętać, że księgowanie sprzedaży na podstawie wymienionych dokumentów nie zwalnia z obowiązku posiadania ewidencji sprzedaży wysyłkowej (może nią być wyciąg bankowy, jeżeli posiada niezbędne elementy identyfikujące dokonaną transakcję oraz nabywcę).
Nowe obowiązki podatkowe przy wystawianiu faktur
Od 1 października 2020 roku czynni podatnicy VAT są zobowiązani do nadawania przy fakturach sprzedaży:
- oznakowanie GTU, czyli kody dla wybranych grup towarów i usług (o czym więcej w artykule: Kody grup towarów i usług - GTU w JPK V7)
- oznaczeń szczególnych rodzajów transakcji (o czym więcej w artykule: Oznaczenia szczególnych rodzajów transakcji w JPK V7
Oznakowanie GTU, czyli kody dla wybranych grup towarów i usług
Nadawanie kodu GTU przy transakcjach sprzedaży w systemie wFirma.pl możliwe jest przy posiadaniu pakietu Menedżer sprzedaży + Magazyn, Księgowość online oraz Księgowość online + Magazyn.
Wyboru rodzajów kodów GTU można dokonać zakładce: USTAWIENIA » PODATKI » RODZAJ TRANSAKCJI W JPK V7 » GTU, gdzie spośród 13 kodów, należy wskazać tylko te które faktycznie występują w prowadzonej działalności.
Oznakowanie szczególnych rodzajów transakcji
Ze względu na zmiany w strukturze JPK_V7, które obowiązują od października 2020 roku użytkownicy systemu wFirma.pl maja możliwość oznaczania transakcji szczególnych zgodnie z nowymi wymogami, które automatycznie zostaną ujęte w nowym pliku JPK (o czym więcej w artykule: Oznaczenia szczególnych rodzajów transakcji w JPK V7)
Wyboru rodzajów transakcji szczególnych można dokonać zakładce: USTAWIENIA » PODATKI » RODZAJ TRANSAKCJI W JPK V7 » TRANSAKCJE SZCZEGÓLNE
Sposób wystawiania faktur w systemie zarówno dla przedsiębiorców zobowiązanych do stosowania kodów GTU jak i tych, których obowiązek ten nie dotyczy został zamieszczony w artykułach:
- Faktura VAT - jak wystawić - dla czynnych podatników VAT
- Faktura bez VAT (dla nievatowca) - jak wystawić - dla podatnika zwolnionego z VAT