0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Indywidualne konto bankowe - mikrorachunek podatkowy

Wielkość tekstu:

Od 1 stycznia 2020 roku podatek VAT, PIT i CIT należy wpłacać na swoje indywidualne konto bankowe tzw. mikrorachunek podatkowy. Prowadząc księgowość w systemie wfirma należy wprowadzić numer mikrorachunku podatkowego, tak by na jego podstawie opłacać podatki, eksportować przelewy do banku lub generować druczki przelewów za zapłatę podatków ze wskazaniem numeru mikrorachunku podatkowego.

Czym jest mikrorachunek podatkowy?

Od 1 stycznia 2019 roku wszystkie zobowiązania wobec urzędu skarbowego dotyczące zapłaty podatku VAT, PIT i CIT należy wpłacać na swoje indywidualne konto podatkowe - mikrorachunek podatkowy. Poprzednie rachunki bankowe urzędów skarbowych właściwych do wpłat VAT, PIT, CIT będą aktywne tylko do 31 grudnia 2019 roku.

Dla każdego podatnika został utworzony indywidualny mikrorachunek podatkowy w celu regulowania należności z tytułu podatku dochodowego (PIT, CIT) oraz podatku od towarów i usług (VAT). 

Swój numer mikrorachunku podatkowego można sprawdzić na stronie podatki.gov.pl w generatorze mikrorachunku lub w dowolnym urzędzie skarbowym.

Aby wygenerować mikrorachunek podatkowy należy podać NIP (dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub będących podatnikami VAT, jak również płatników składek na ubezpieczenie zdrowotne i/lub społeczne).

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą z wykorzystaniem mikrorachunku podatkowego dokonuje zapłaty należności z tytułu VAT i PIT. W przypadku spółek, każdy wspólnik opłaca zaliczki na PIT z wykorzystaniem własnego mikrorachunku podatkowego. Natomiast VAT i zaliczki na PIT za pracowników należy opłacać na mikrorachunek spółki.

Więcej w temacie mikrorachunku podatkowego wyjaśnia artykuł: Indywidualny rachunek podatkowy na VAT, PIT, CIT - jak sprawdzić?

Jak wprowadzić w systemie mikrorachunek podatkowy?

Numer mikrorachunku jednoosobowej działalności gospodarczej

Wprowadzenie w systemie wfirma mikrorachunku podatkowego przedsiębiorcy następuje przez zakładkę USTAWIENIA » PODATKI » OGÓLNE. W polu INDYWIDUALNE KONTO BANKOWE - MIKRORACHUNEK należy wprowadzić numer mikrorachunku wygenerowany na stronie Ministerstwa Finansów (na podstawie podania NIP firmy).

Indywidualne konto bankowe jednoosobowej działalności gospodarczej

Po uzupełnieniu numeru mikrorachunku podatkowego i sprawdzeniu jego poprawności należy potwierdzić wybierając opcję POTWIERDŹ POPRAWNOŚĆ.

Indywidualne konto bankowe - potwierdzanie poprawności

Zapisany numer mikrorachunku podatkowego będzie podpowiadał się automatycznie podczas:

Numer mikrorachunku spółki i wspólników

W przypadku spółek numer mikrorachunku podatkowego jest podawany osobno na cele zapłaty:

  • zaliczek na podatek dochodowy (PIT) wspólników - każdy wspólnik opłaca zaliczki z wykorzystaniem własnego mikrorachunku podatkowego (generowany na podstawie NIP wspólnika),

  • podatku VAT i zaliczek na PIT za pracowników - opłacane na numer mikrorachunku spółki (generowany na podstawie NIP spółki).

Wprowadzenie w systemie numeru mikrorachunku podatkowego wspólnika następuje podczas dodawania (opcją DODAJ) lub modyfikacji danych wspólnika (zaznaczenie wspólnika i wybór opcji MODYFIKUJ » MODYFIKUJ) w zakładce USTAWIENIA » DANE PODSTAWOWE » RODZAJ FIRMY I WŁAŚCICIELE.

Indywidualne konto bankowe - jak dodać mikrorachunek podatkowy wspólników?

W oknie dodawania lub modyfikacji danych wspólnika należy przejść do podzakładki URZĄD SKARBOWY i uzupełnić pole INDYWIDUALNE KONTO BANKOWE - MIKRORACHUNEK.

Indywidualne konto bankowe - dane wspólnika

Po uzupełnieniu mikrorachunku wspólnika i sprawdzeniu jego poprawności należy wybrać opcję POTWIERDŹ POPRAWNOŚĆ.

Natomiast w celu uzupełnienia numeru mikrorachunku podatkowego spółki należy przejść do zakładki USTAWIENIA » PODATKI » OGÓLNE, a następnie uzupełnić pole INDYWIDUALNE KONTO BANKOWE - MIKRORACHUNEK SPÓŁKI. Po jego uzupełnieniu i sprawdzeniu poprawności należy zatwierdzić wprowadzony numer mikrorachunku wybierając opcję POTWIERDŹ POPRAWNOŚĆ.

Indywidualne konto bankowe - mikrorachunek podatkowy w spółce

W tym miejscu wyświetlają się również numery indywidualnych mikrorachunków wspólników (uzupełnione pod danymi wspólnika), co pozwala na ich szybkie odnalezienie. W razie potrzeby zmiany mikrorachunku podatkowego wspólnika poprzez opcję ZMIEŃ, widoczną przy mikrorachunku wspólnika, można z tego okna dokonać jego zmiany.

Po uzupełnieniu mikrorachunku wspólników oraz mikrorachunku spółki podczas dokonywania zapłaty podatków z systemu przy integracji z Blue Media oraz generowaniu druczków przelewu lub eksporcie przelewów do banku dotyczących zapłaty VAT i PIT, automatycznie uzupełniony zostanie właściwy mikrorachunek (wspólnika lub spółki) w zależności od rodzaju podatku.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów