Od 1 stycznia 2020 roku podatek VAT, PIT i CIT należy wpłacać na swoje indywidualne konto bankowe tzw. mikrorachunek podatkowy. Prowadząc księgowość w systemie wfirma należy wprowadzić numer mikrorachunku podatkowego, tak by na jego podstawie opłacać podatki, eksportować przelewy do banku lub generować druczki przelewów za zapłatę podatków ze wskazaniem numeru mikrorachunku podatkowego.
Czym jest mikrorachunek podatkowy?
Dla każdego podatnika został utworzony indywidualny mikrorachunek podatkowy w celu regulowania należności z tytułu podatku dochodowego (PIT, CIT) oraz podatku od towarów i usług (VAT).
Aby wygenerować mikrorachunek podatkowy należy podać NIP (dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub będących podatnikami VAT, jak również płatników składek na ubezpieczenie zdrowotne i/lub społeczne).
Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą z wykorzystaniem mikrorachunku podatkowego dokonuje zapłaty należności z tytułu VAT i PIT. W przypadku spółek, każdy wspólnik opłaca zaliczki na PIT z wykorzystaniem własnego mikrorachunku podatkowego. Natomiast VAT i zaliczki na PIT za pracowników należy opłacać na mikrorachunek spółki.
Więcej w temacie mikrorachunku podatkowego wyjaśnia artykuł: Indywidualny rachunek podatkowy na VAT, PIT, CIT - jak sprawdzić?
Jak wprowadzić w systemie mikrorachunek podatkowy?
Numer mikrorachunku jednoosobowej działalności gospodarczej
Wprowadzenie w systemie wfirma mikrorachunku podatkowego przedsiębiorcy następuje przez zakładkę USTAWIENIA » PODATKI » OGÓLNE. W polu INDYWIDUALNE KONTO BANKOWE - MIKRORACHUNEK należy wprowadzić numer mikrorachunku wygenerowany na stronie Ministerstwa Finansów (na podstawie podania NIP firmy).
Po uzupełnieniu numeru mikrorachunku podatkowego i sprawdzeniu jego poprawności należy potwierdzić wybierając opcję POTWIERDŹ POPRAWNOŚĆ.
Zapisany numer mikrorachunku podatkowego będzie podpowiadał się automatycznie podczas:
zapłaty podatków VAT i PIT dokonanej przy integracji systemu z Blue Media,
eksportu przelewów do banku dotyczących zapłaty VAT i PIT,
generowania druczków przelewu do zapłaty za PIT i VAT.
Numer mikrorachunku spółki i wspólników
W przypadku spółek numer mikrorachunku podatkowego jest podawany osobno na cele zapłaty:
zaliczek na podatek dochodowy (PIT) wspólników - każdy wspólnik opłaca zaliczki z wykorzystaniem własnego mikrorachunku podatkowego (generowany na podstawie NIP wspólnika),
podatku VAT i zaliczek na PIT za pracowników - opłacane na numer mikrorachunku spółki (generowany na podstawie NIP spółki).
Wprowadzenie w systemie numeru mikrorachunku podatkowego wspólnika następuje podczas dodawania (opcją DODAJ) lub modyfikacji danych wspólnika (zaznaczenie wspólnika i wybór opcji MODYFIKUJ » MODYFIKUJ) w zakładce USTAWIENIA » DANE PODSTAWOWE » RODZAJ FIRMY I WŁAŚCICIELE.
W oknie dodawania lub modyfikacji danych wspólnika należy przejść do podzakładki URZĄD SKARBOWY i uzupełnić pole INDYWIDUALNE KONTO BANKOWE - MIKRORACHUNEK.
Po uzupełnieniu mikrorachunku wspólnika i sprawdzeniu jego poprawności należy wybrać opcję POTWIERDŹ POPRAWNOŚĆ.
Natomiast w celu uzupełnienia numeru mikrorachunku podatkowego spółki należy przejść do zakładki USTAWIENIA » PODATKI » OGÓLNE, a następnie uzupełnić pole INDYWIDUALNE KONTO BANKOWE - MIKRORACHUNEK SPÓŁKI. Po jego uzupełnieniu i sprawdzeniu poprawności należy zatwierdzić wprowadzony numer mikrorachunku wybierając opcję POTWIERDŹ POPRAWNOŚĆ.
W tym miejscu wyświetlają się również numery indywidualnych mikrorachunków wspólników (uzupełnione pod danymi wspólnika), co pozwala na ich szybkie odnalezienie. W razie potrzeby zmiany mikrorachunku podatkowego wspólnika poprzez opcję ZMIEŃ, widoczną przy mikrorachunku wspólnika, można z tego okna dokonać jego zmiany.
Po uzupełnieniu mikrorachunku wspólników oraz mikrorachunku spółki podczas dokonywania zapłaty podatków z systemu przy integracji z Blue Media oraz generowaniu druczków przelewu lub eksporcie przelewów do banku dotyczących zapłaty VAT i PIT, automatycznie uzupełniony zostanie właściwy mikrorachunek (wspólnika lub spółki) w zależności od rodzaju podatku.