Header poradnik przedsiębiorcy
Header poradnik przedsiębiorcy
Tło strzałki Strzałka
Header telefon
Header tablet
Header tablet
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

PIT-2 w systemie wFirma

  • pit-2
  • 5/5 (1)

Wielkość tekstu:

Nowy druk PIT-2 obowiązuje od 2023 roku, w którym znajduje się dużo więcej informacji już w jego poprzedniej wersji. Co istotne, jeżeli pracownicy nie składają PIT-2 w nowej wersji, gdy nie następują zmiany w ich oświadczeniach.

Webinar

Instrukcje wypełniania PIT-2 można znaleźć w artykule Nowy wzór PIT-2 (9) do pobrania z instrukcją wypełnienia 

 

PIT-2 generowanie wzoru w systemie

Wzór PIT-2 można wygenerować w systemie w zakładce KADRY » PRACOWNICY zaznaczyć pracownika DRUKUJ » DOKUMENTY DO ZATRUDNIENIA. W nowo otwartym oknie zaznaczyć PIT-2 i kliknąć GENERUJ. Dzięki czemu wygenerowany zostanie PIT-2 który można przekazać pracownikowi do wypełnienia.

PIT-2 drukowanie



PIT-2 jak wydrukować

PIT-2 a wyliczanie wynagrodzeń

 Oświadczenia, jakie pracownik złożył w PIT-2 maja wpływ na wyliczanie wynagrodzeń i należy uwzględnić je podczas wprowadzania umowy (KADRY »  UMOWY  » DODAJ) lub dodając aneks do już trwającej umowy (KADRY  »  UMOWY  »  zaznaczenie umowy » DODAJ).

Jeśli pracownik w trakcie roku będzie składał (lub wycofywał) PIT-2, to w celu zachowania chronologii należy dodać aneks z nowymi ustawieniami podatkowymi.

Blok C i D

 Blok C i D określa czy dana osoba chce korzystać z kwoty zmniejszającej podatek, dodatkowo określa jaką część ulgi ma stosować pracodawca. Umowie lub aneksie informacje tą wprowadza się w zakładce PODATEK DOCHODOWY w polu ULGA PODATKOWA:

  • brak - zaznacza się gdy pracownik nie chce korzystać z kwoty zmniejszającej podatek,
  • cała ulga - wybiera się gdy pracownik zaznaczył 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (300 zł)
  • ½ ulgi -  wybiera się gdy pracownik zaznaczył  1/24 kwoty zmniejszającej podatek (150 zł)
  • ⅓ ulgi -  wybiera się gdy pracownik zaznaczył  1/36 kwoty zmniejszającej podatek (100 zł)

PIT-2 - Kwota wolna

Blok E

Wypełniają osoby, które spełniają warunek do korzystania z rozliczania się jako samotny rodzic lub chcą rozliczać się wspólnie z małżonkiem. Na podstawie informacji z tego bloku w umowie lub aneksie wprowadza się informację w zakładce PODATEK DOCHODOWY w polu:

  • ULGA PODATKOWA: wybiera się PODWÓJNA
  • STOPA PROCENTOWA PODATKU: 12%

PIT-2 - podatek 12%

 

Blok F

Blok F zawiera informacje czy w przypadku umowy o pracę należy stosować podwyższone koszty uzyskania przychodów (300 zł). W umowie lub aneksie informacje tą wprowadza się w zakładce PODATEK DOCHODOWY w polu KOSZTY UZYSKANIA PRZYCHODÓW gdzie zaznacza się PODWYŻSZONE.

PIT-2 - koszty

Blok G

Blok G to oświadczenie pracownika, że chce skorzystać z jednej z ulg. Tę informację wprowadza się w polu ZWOLNIENIE  Z PIT:

  • ULGA NA POWRÓT (art. 21 ust. 1 pkt 152);
  • ULGA DLA RODZICÓW (4+) (art. 21 ust. 1 pkt 153);
  • PRACUJĄCY EMERYT (art. 21 ust. 1 pkt 154).

PIT-2 - zwolnienie z PIT

Blok H

Blok H to wniosek podatnika składany płatnikowi o niestosowanie ulgi dla młodych lub pracowniczych kosztów uzyskania przychodów.

Gdy zostanie zaznaczona opcja ulgi dla młodych wówczas w umowie/aneksie w zakładce PODATEK DOCHODOWY w polu ZWOLNIENIE  Z PIT wybiera się NIE. 

Gdy zaznaczono “pracowniczych kosztów uzyskania przychodów” w polu KOSZTY UZYSKANIA PRZYCHODÓW wybiera się BRAK.

PIT-2 - zwolnienie dla młodych

Blok J

W bloku J znajduje się wniosek podatnika składany płatnikowi w sprawie niepobierania zaliczek w roku podatkowym. Wówczas w umowie w zakładce PODATEK DOCHODOWY w polu POBÓR ZALICZKI NA PODATEK należy wybrać NIE.

PIT-2 - pobór zaliczki na podatek 

Jeśli zaznaczono, aby nie pobierać zaliczek w ciągu roku podatkowego to konieczne jest również ustawienie, aby ulga podatkowa nie była stosowana (pole ULGA PODATKOWA ustawić BRAK). Po przekroczeniu 30 tys. zł dochodu system automatycznie będzie pobierał zaliczki zgodnie z ustawieniami przy umowie. W tej sytuacji, jeśli kwota wolna będzie podwójnie wykorzystana u pracownika wystąpi niedopłata podatku, którą będzie musiał zwrócić w zeznaniu rocznym.

W PIT-2 znajduje się wiele oświadczeń, które mają wpływ na wyliczenie wynagrodzeń pracowników/zleceniobiorców i dziełobiorców. Dlatego ważne jest, aby poprawnie prowadzić te informacji do systemu.

Znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania?

OCEŃ ARTYKUŁ: