W sytuacji, gdy czynny podatnik VAT posiada nadwyżkę podatku VAT naliczonego nad podatkiem VAT należnym może skorzystać z rozliczenia jej na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych lub przenieść ją na kolejny okres rozliczeniowy. Istnieje również sytuacja, w której nadwyżka VAT powstaje w wyniku zapłacenia wyższej kwoty podatku niżeli wynika z pliku JPK. W każdej z wymienionych sytuacji należy dokonać odpowiednie działania w systemie.
W jaki sposób można przenieść nadwyżkę VAT na następny okres rozliczeniowy?
W sytuacji gdy:
- generowany jest pierwszy plik JPK_V7 - konieczne jest ręczne wskazanie nadwyżki podatku VAT naliczonego nad należnym, wówczas w kolejnych plikach JPK wartość nadwyżki sama będzie obliczana i przenoszona,
- generowany jest kolejny plik JPK_V7 - przeniesienie nadwyżki VAT na następny okres w systemie dokonuje się automatycznie.
Przeniesienie nadwyżki można skontrolować podczas generowania pliku JPK V7 w zakładce START » PODATKI » JEDNOLITY PLIK KONTROLNY » DODAJ » DODAJ JPK V7 wybierając okres, za który ma zostać złożony plik oraz wskazując cel złożenia: ZŁOŻENIE DEKLARACJI lub KOREKTA DEKLARACJI.
Następnie po kliknięciu ZAPISZ należy przejść do pola nr 3.
Jeżeli ze składanego pliku JPK V7 wynika nadwyżka podatku VAT naliczonego nad należnym to zostaje ona z automatu wykazana w pozycji 62.
Tak wygenerowany plik w kolumnie ZAPŁACONO/ POZOSTAŁO/RAZEM widnieje jako zerowy, ponieważ nie wynika z niego kwota do zwrotu ani zapłaty.
Nadwyżka VAT przekazana na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych
Przekazanie nadwyżki VAT na poczet przyszłych zobowiązań zaznacza się w systemie podczas generowania pliku JPK V7 w zakładce START » PODATKI » JEDNOLITY PLIK KONTROLNY » DODAJ » DODAJ JPK V7.Następnie należy wybrać okres, za który ma zostać złożony plik oraz jako cel złożenia wskazać: ZŁOŻENIE DEKLARACJI lub KOREKTA DEKLARACJI.
W celu uzupełnienia niezbędnych informacji odnośnie nadpłaty podatku VAT, należy przejść do kolejnego okna generowania pliku klikając opcję ZAPISZ. W oknie dodawania deklaracji JPK_V7 należy przejść do pola numer 3 oraz zaznaczyć pozycję 60 i wprowadzić kwotę. Następnie w pozycji 61 należy wskazać rodzaj zobowiązania podatkowego, na poczet którego ma zostać przekazana nadwyżka VAT wskazana w pozycji 60.
Nadpłata podatku VAT - co zrobić, gdy przelew był wyższy niż zobowiązanie?
Jeżeli podatnik nadpłacił podatek VAT i pomniejsza kolejny przelew o kwotę nadpłaty to powinien ten fakt zaznaczyć odpowiednio w systemie. W tym celu w zakładce START » PODATKI » JEDNOLITY PLIK KONTROLNY należy kliknąć w okres, w którym wystąpiła nadpłata. W nowo otwartym oknie należy przejść do zakładki PŁATNOŚCI.
W kolejnym kroku należy zaznaczyć daną wpłatę oraz kliknąć MODYFIKUJ » MODYFIKUJ i wprowadzić kwotę wynikającą z deklaracji oraz zapisać.
Następnie należy zaznaczyć plik z nowego okresu, w którym wykorzystujemy nadpłaconą wartość podatku oraz wybrać opcję ZAPŁAĆ » ROZLICZ podając kwotę nadpłaty, która zostaje przeniesiona na poczet kolejnej deklaracji w dacie przypadającej na jej rozliczenie. Tak rozliczony plik w kolumnie POZOSTAŁO będzie wskazywał wartość, którą należy dopłacić. Na mikrorachunek przedsiębiorca przelewa wówczas pozostałą wartość, a następnie zaznacza ten fakt w systemie.
Użytkownik może dodać notatkę o przeniesieniu nadpłaty. W tym celu należy użyć ikony ołówka przy danym pliku JPK V7, a następnie wybrać w oknie notatki: DODAJ NOTATKĘ.